Zajęcia sportowe- jazda konna (2018)

Zajęcia z jazdy konnej stanowią atrakcyjną formę zajęć sportowych, które wpływają nie tylko na rozwój w wymiarze sportowym czy kondycyjnym, ale także przyczyniają się do rozwoju w wymiarze społecznym i emocjonalnym.

Zajęcia te realizowane są we współpracy z  Ośrodkiem Hipoterapii i Jeździectwa TARA w Kamionce Wielkiej.  Instruktorzy Ośrodka TARA w pełni wywiązują się z powierzonych im zadań, realizując je z zaangażowaniem, pełnym profesjonalizmem i serdecznością w stosunku do uczestników zajęć (osób z autyzmem/ niepełnosprawnych). Znakomicie dostosowują ćwiczenia do potrzeb naszych podopiecznych, dokładając wszelkich starań do jakości i komfortu realizowanych oddziaływań.

Z uwagi na charakter zajęć i ich jednoczesne oddziaływanie w wymiarze ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym, stanowią one unikatową formę wielokierunkowego usprawnienia. W trakcie zajęć odbywa się trening umiejętności jeździeckich połączony z rozwojem psychoruchowym uczestników zajęć.  

Podczas jazdy konnej pracują nie tylko mięśnie ud czy łydek, ale również i górne partie mięśni. Dodatkowo jazda konna doskonale rozluźnia i rozciąga mięśnie, co pozytywnie wpływa na sylwetkę ciała. Łagodne, kołyszące ruchy, jakie wykonuje koń w stępie rozluźniają mięśnie i jednocześnie wymuszają poprawną postawę. Podczas jazdy mięśnie ulegają rozluźnieniu, rozciągnięciu oraz wzmocnieniu, co stymuluje i ćwiczy mięśnie do utrzymania prawidłowego ustawienia. Obcowanie z końmi ma także korzystny wpływ na psychikę człowieka i przyczynia się do jego rozwoju w wymiarze emocjonalnym oraz społecznym, co szczególnie w przypadku osób z autyzmem stanowi bardzo ważny element wsparcia.

W tym roku przyznane dofinansowanie pozwala na realizację ok. 10 godz. zajęć.