Zajęcia na basenie – nauka i trening pływania – edycja 2015

Nazwa projektu: Zajęcia na basenie – nauka i trening pływania

Okres realizacji: 20.04 – 30.11.2015 r.

Grupa docelowe: 14 osób niepełnosprawnych (dzieci, młodzież, dorośli), ze szczególnym uwzględnieniem osób z autyzmem

Odpłatność: brak (zajęcia realizowane dla beneficjentów nieodpłatnie)

Źródło dofinansowania: środki PFRON będące w dyspozycji Powiatu Nowosądeckiego

logo PFRON     herb_wariant3

Zajęcia na basenie – nauka i trening pływania to projekt realizowany przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Powiatu Nowosądeckiego – dofinansowanie zadań z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.

Tegoroczna edycja umożliwia realizację zajęć od 20 kwietnia i dedykowana jest osobom niepełnosprawnym ze szczególnym uwzględnieniem osób z autyzmem (w tym dzieci, młodzież, dorośli) w ramach wsparcia ich aktywności fizycznej oraz usprawnienia ruchowego.

Zajęci na basenie – pływanie oraz masaż wodny wpływają na ogólną kondycję człowieka, poprawiają sprawność ruchową oraz stanowią ciekawą formę rekreacji i aktywnego wypoczynku.

Środowisko wodne dzięki swoim właściwościom (odciążenie, rozluźnienie, zmniejszenie tarcia, opór) ma wszechstronne zastosowanie.  Ćwiczenia w wodzie stanowią doskonałe uzupełnienie podstawowej aktywności fizycznej, a także terapii i rehabilitacji. Ćwiczenia w wodzie pomagają w zwiększeniu aktywności ruchowej, a tym samym w codziennym życiu.  Wykorzystując środowisko wodne można korygować wady postawy. Woda pozwala także doskonalić koordynację ruchową i reakcje równowagi w bezpieczny sposób tzn. bez narażania na konsekwencje upadku. Pływalnia to miejsce gdzie osoby niepełnosprawne mogą rozwijać się ruchowo, ćwiczenia w wodzie oddziałują relaksacyjnie i usprawniają psychoruchowo.  Dzięki temu, że woda daje poczucie bezpieczeństwa przed stłuczeniami czy upadkiem, łatwiej jest w atmosferze radosnej zabawy zapomnieć o ograniczeniach funkcjonalnych. W takiej sytuacji efekty terapeutyczne osiągane są niejako „przy okazji”.

Zajęcia na basenie w kontekście nauki i treningu pływania stanowią dla naszych podopiecznych również element przygotowań do udziału w zawodach pływackich. W tym roku przyznane dofinansowanie pozwala na realizację ok. 18 godz. zajęć.