Aktualności Dorosły z autyzmem

28.10.2015

III Integracyjne Zawody Wspinaczkowe

Wspinaczka ściankowa to sport nie dla każdego, ale z roku na rok rośnie liczba jej entuzjastów – również wśród osób z niepełnosprawnościami. Wspinaczka jest bowiem dyscypliną sportową, która obok rozwoju sprawności fizycznej dostarcza również korzyści w wymiarze terapeutycznym. Przyczynia się do usprawnienia motoryki ciała, ćwiczy celowość ruchową i rozwija umiejętność doboru prawidłowych ruchów wspinaczkowych, a także sprzyja korygowaniu wad postawy. Z naszych doświadczeń w organizacji tego typu zajęć wynika również, iż ma ona pozytywny wpływ na rozwój w wymiarze osobowym – uczy pokonywania strachu, dyscypliny oraz zachowań związanych z bezpieczeństwem.

Nasza Fundacja już od 3 lat organizuje Integracyjne Zawody Wspinaczkowe – tegoroczne rozegrane 27. października stanowiły zatem ich III edycję. Organizacja zawodów możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON będących w dyspozycji Miasta Nowego Sącza, a także dzięki współpracy z Klubem Wysokogórskim w Nowym Sączu (w zakresie obsługi i zabezpieczenia imprezy sportowej) oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji Sportu i Turystyki Krajoznawczej ZDROWIE (wsparcie w zakresie organizacji/pozyskania nagród dla uczestników zawodów).

Zawody rozegrane zostały na Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu i stanowiły wzbogacenie oferty sportowej Miasta Nowego Sącza dla osób niepełnosprawnych o ciekawą dyscyplinę sportową, wymagającą solidnego przygotowania, która pozytywnie wpływa na kształtowanie ducha walki i podnoszenia własnych umiejętności.

Zawodnicy startowali w następujących kategoriach:

  • indywidualnie,
  • drużynowo (łączny start indywidualnych startów).

W pierwszej kolejności zawodnicy zmierzyli się w rundzie eliminacyjnej na małej ścianie wspinaczkowej. Następnie 10 zawodników z najlepszymi czasami przejścia zakwalifikowało się do II finałowego etapu. Finaliści rywalizowali na dużej ścianie wspinaczkowej – dłuższa trasa, wyższy poziom trudności.

 

W tym roku zawody wspinaczkowe (pilotażowo) połączone zostały z konkursem plastycznym, którego motywem było hasło „Człowiek i góry”, co umożliwiło bezpośredni udział w wydarzeniu również osobom z większymi ograniczeniami. Na konkurs nadesłano 52 prace – nagrody i wyróżnienia trafiły do  9 autorów ( za zajęcie dwóch I-szych miejsc, II i III miejsca  oraz 5 wyróżnień).

Wszystkim zawodnikom i uczestnikom III Integracyjnych Zawodów Wspinaczkowych serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, życząc dalszych sukcesów i rozwoju osobistego.