Aktualności

31.03.2014

Obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu

Tegoroczne obchody 2 kwietnia jako Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu w naszym małym lokalnym wydaniu to szereg działań mających na celu zaznaczenie otwartości i zrozumienia dla osób z autyzmem i ich rodzin, a także popularyzację wiedzy na temat autyzmu.

W tym roku obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu rozpoczęliśmy już 27 marca MINIWYSTAWĄ prac plastycznych wykonanych przez osoby z autyzmem prezentowaną przy okazji I Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. WYZWANIA WSPÓŁCZESNEJ EDUKACJI – INKLUZJA, TERAPIA, WSPIERANIE ROZWOJU DZIECKA organizowanej przez Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu  w dniach 27-28 marca 2014 r.
Ekspozycję prac naszych podopiecznych nadal można obejrzeć w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Zobaczyć tam można  prace dzieci i młodzieży z autyzmem ze Szkoły Podstawowej nr 6 Nowym Sączu oraz Zespołu Szkół w Chełmcu, a także prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej „MADA”. Temat przewodni prac: „Życie, co to takiego?”

Miniwystawa_04.2014

Ponadto na kwiecień zaplanowano m.in. następujące działania:

* spotkanie sparingowe w boccia uczestników prowadzonego przez nas WTZ  oraz podopiecznych Fundacji SYNAPSIS z Warszawy organizowane w sobotę 5 kwietnia na terenie WTZ „MADA” oraz Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu

 * spotkanie integracyjne dla rodziców i dzieci z autyzmem na sali zabaw BAJKOLAND przy ul. Krakowskiej 80 organizowane 4 kwietnia przez Zespół Szkół w Chełmcu.
Od kwietnia 2014 r. w tej placówce realizowane będą bezpłatne zajęcia terapeutyczne dla dzieci z autyzmem, Zespołem Aspergera oraz z inną niepełnosprawnością – o czym już wcześniej informowaliśmy w aktualnościach z dnia 06 marca.

Zgłoszenia na zajęcia –  od 25 marca 2014 r. :

  • e-mail:  zajeciachelmiec@tlen.pl

Informacje i zapisy – również poprzez kontakt z Panią Dagmarą Salamon pod numerem telefonu 662 292 538.

*  dzień otwarty dla dzieci z autyzmem i ich rodziców pod hasłem „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” organizowany 2 kwietnia przez Szkołę Podstawową Nr 6 w Nowym Sączu. W programie zajęcia terapeutyczne – muzyczne, sportowe, plastyczne, a także spotkanie dla rodziców.
Ponadto w kwietniu cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży pod hasłem ” Jak niezwykli ludzie spostrzegają zwykłe rzeczy”.
W miesiącu kwietniu także odbywać się będą bezpłatne konsultacje specjalistyczne dla dzieci z autyzmem i ich rodziców prowadzone przez nauczycieli tej Szkoły.

Informacje i zapisy pod nr tel. 793-483-102 u Pani Iwony Prokop lub w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu tel. 18 441-20-37.

obrazek_2 kwietnia

Nie bądź zielony w temacie AUTYZMU!

AUTYZM jest jednym z bardziej skomplikowanych schorzeń – tym bardziej, że w wielu obszarach nadal stanowi tajemnicę, a obawy z nim związane dodatkowo potęguje wzrastająca skala jego występowania. Częstotliwość występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła prawie dwudziestokrotnie – i o ile w latach 80-tych czy 90-tych ubiegłego wieku wynosiła ona 1:2000, tak obecnie zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są już u 1 na 100 dzieci.

Autyzm ma charakter powszechny i nie ma względu na granice, stąd też również w Polsce jest coraz częściej diagnozowaną jednostką chorobową wśród naszej populacji.