Aktualności

19.03.2014

2 kwietnia – Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

Obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu przypadające corocznie na dzień 2 kwietnia,  zgodnie z inicjatywą popartą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007, opublikowaną 21 stycznia 2008 roku, mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a także stanowią okazję do merytorycznej dyskusji, a przez to zwrócenie uwagi na osoby z autyzmem i bardziej efektywną współpracę w tej dziedzinie.

Podstawowymi założeniami w tym zakresie są przede wszystkim zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawa dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

W ramach obchodów tego Dnia na całym świecie organizowane są z tej okazji różne wydarzenia, w tym ogólnoświatowa akcja ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU, w ramach której tysiące budynków na całym świecie rozświetlane są niebieskim światłem będąc symbolem solidarności z osobami z autyzmem.

Innym sposobem wyrażenia swojej empatii dla środowiska osób z autyzmem w tym szczególnym dniu może być także niebieski akcent ubioru, makijażu itp., zapalone niebieskie światło przed domem czy niebieskie lampiony/ świece w oknach.

Można również szerzyć wiedzę o autyzmie online lub rozesłać informację o akcji za pośrednictwem portali społecznościowych.

obrazek_2 kwietnia

AUTYZM jest jednym z bardziej skomplikowanych schorzeń – tym bardziej, że w wielu obszarach nadal stanowi tajemnicę, a obawy z nim związane dodatkowo potęguje wzrastająca skala jego występowania.

Częstotliwość występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła prawie dwudziestokrotnie – i o ile w latach 80-tych czy 90-tych ubiegłego wieku wynosiła ona 1:2000, tak obecnie zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są już u 1 na 100 dzieci.

Autyzm ma charakter powszechny i nie ma względu na granice, stąd też również w Polsce jest coraz częściej diagnozowaną jednostką chorobową wśród naszej populacji.