Wycieczka do Muszyny

Dzięki wsparciu finansowemu ze środków PFRON będących w dyspozycji Miasta Nowego Sącza w dniu 10. września 2014 r. nasza Fundacja we współpracy ze Szkołą Podstawowa nr 6 w Nowym Sączu zorganizowała dla uczniów z tamtejszych klas specjalnych oraz uczniów z oddziału gimnazjalnego SOSW w Nowym Sączu mieszczącego się w tejże placówce wraz z wychowawcami/ terapeutami oraz rodzicami jednodniową wycieczkę do Muszyny.

Centralny punt wyjazdu stanowiło zwiedzanie OGRODÓW ZMYSŁÓW oraz MAGICZNEGO mieszczących się w dzielnicy uzdrowiskowej „Zapopradzie”.

Te wyjątkowe ogrody są miejscem oddziaływania na wszystkie zmysły.
Ogród zmysłów podzielony jest na strefy: zdrowia, zapachową, wzrokową, słuchową, dotykową i smakową, które poza przeznaczeniem spacerowo-rekreacyjnym spełniają także funkcje terapeutyczne oraz nauki, szczególnie dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami.

Strefa zdrowia rozpoczyna się tzw. różaną alejką. Znajdują się tam różnorodne urządzenia do ćwiczeń, z których spacerowicze mogą swobodnie korzystać. Ćwicząc można podziwiać panoramę krajobrazu, a także kwiatowe kompozycje utworzone m. in. z róż, tawuł, żywotników, klonów, świerków i grabów.

Następnie docieramy do strefy zapachu, gdzie rośliny dobrane są w taki sposób, aby natężenie zapachów było intensywniejsze. Rozpoznawanie i poznawanie zapachów stanowi doskonała zabawą edukacyjną i dostarcza wielu pozytywnych wrażeń zapachowych.

Kolejną częścią ogrodu jest tzw. ogród dźwięku – delikatny szum drzew, szmer wody płynącej w strumieniu, świergot ptaków, chrzęst żwiru pod nogami – a wszystko dobrane w taki sposób, aby zintensyfikować tworzące się wokół spacerowicza dźwięki.

Pozostałe strefy ogrodu są równie piękne i wyspecjalizowane w swoim oddziaływaniu.

Podobnie rzecz się ma z MAGICZNYM ogrodem złożonym ze stawów rekreacyjnych oraz unikatowych figur z piaskowca przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku.
Bujna roślinność, szmer płynącego strumyka, kojące zmysły wonne kwiaty, a także stawy rekreacyjne potęgują chwilę relaksu i wyciszenia w tym magicznym miejscu.

Miejsca niewątpliwie piękne i warte odwiedzenia.

Wycieczka do Muszyny zgodnie z przewidywaniami była dobrym pomysłem – przebywanie w pięknych miejscach poprawia samopoczucie, zmienia nastawienie do „świata” i działa terapeutycznie, co mieli możliwość doświadczyć w dniu wczorajszym uczestnicy wycieczki.

Dziękujemy za udział w wycieczce wszystkim jej uczestnikom, a w szczególności wychowawcom i opiekunom, którzy czuwali nad bezpieczeństwem podopiecznych i wsparli nas organizacyjnie.

Zapraszamy do obejrzenia wybranych zdjęć z wyjazdu – i tutaj szczególne podziękowania dla Michała Jachym, który realizował dokumentację fotograficzną wyjazdu.

no images were found